| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CDV30 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 2700 pF |
| Tolerance: | ±1% |
| Voltage - Rated: | 2 kV |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.437" (11.10mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.811" L x 0.402" W (20.60mm x 10.20mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.909" (23.10mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
CDV30FH512JO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $28.65250 |
CD30FC243JO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.024UF 5% 300V RADIAL |
In Stock: 0 $28.67500 |
|
CD4FA152GO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 1500PF 2% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $28.69620 |
|
![]() |
CDS30FD183JO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.018UF 5% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $28.75240 |
CMR03F181GOAPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 180PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $28.80000 |
|
CMR03F181GOYPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 180PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $28.80000 |
|
CD30FD223GO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.022UF 2% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $28.81440 |
|
![]() |
CDV30FH562JO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 5600PF 5% 1500V RADIAL |
In Stock: 0 $28.82250 |
CD7FA112FO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 1100PF 1% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $28.87500 |
|
CD7FA122FO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 1200PF 1% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $28.87500 |