| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CD7 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 1100 pF |
| Tolerance: | ±1% |
| Voltage - Rated: | 100 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.173" (4.40mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.319" L x 0.154" W (8.10mm x 3.90mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.299" (7.60mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CD7FA122FO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 1200PF 1% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $28.87500 |
|
![]() |
CDV30FK302FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $28.91750 |
CD30FD183FO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.018UF 1% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $28.92300 |
|
![]() |
CMR06F302FPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $29.03222 |
![]() |
CDV30FF912JO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $29.12750 |
![]() |
CMR07F752JPDMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $29.14556 |
![]() |
CMR06F472FPDMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $29.16444 |
CMR07F512JODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 5100PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $29.22222 |
|
![]() |
CMR07F622FPDMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $29.22222 |
![]() |
CMR06F392GPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $29.24111 |