| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 3900 pF |
| Tolerance: | ±2% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.350" (8.90mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.689" L x 0.311" W (17.50mm x 7.90mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.559" (14.20mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CD30FC253JO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.025UF 5% 300V RADIAL |
In Stock: 0 $29.29500 |
|
![]() |
CDV30FF432GO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $29.31750 |
![]() |
CDV30FH622JO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $29.31750 |
![]() |
CDV30FH752JO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $29.31750 |
![]() |
CDV30FH822JO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 8200PF 5% 1500V RADIAL |
In Stock: 0 $29.31750 |
CD42FD333JO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.033UF 5% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $29.34160 |
|
![]() |
CDV30FJ302FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $29.39250 |
CD42FD273FO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.027UF 1% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $29.40360 |
|
![]() |
CDV30FH332GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $29.41250 |
![]() |
CDV30FH362GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $29.41250 |