| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CD30 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 0.025 µF |
| Tolerance: | ±5% |
| Voltage - Rated: | 300 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.437" (11.10mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.819" L x 0.429" W (20.80mm x 10.90mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.909" (23.10mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
CDV30FF432GO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $29.31750 |
![]() |
CDV30FH622JO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $29.31750 |
![]() |
CDV30FH752JO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $29.31750 |
![]() |
CDV30FH822JO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 8200PF 5% 1500V RADIAL |
In Stock: 0 $29.31750 |
CD42FD333JO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.033UF 5% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $29.34160 |
|
![]() |
CDV30FJ302FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $29.39250 |
CD42FD273FO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.027UF 1% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $29.40360 |
|
![]() |
CDV30FH332GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $29.41250 |
![]() |
CDV30FH362GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $29.41250 |
![]() |
CDV30FJ332GO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $29.43125 |