| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CD42 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 0.027 µF |
| Tolerance: | ±1% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 1.063" (27.00mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 1.429" L x 0.331" W (36.30mm x 8.40mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.882" (22.40mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CMR03F301GOYMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 300PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $28.36800 |
|
![]() |
CDV30FH392GO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $28.38556 |
CM07FD113JO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 11000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $28.42700 |
|
CM07FD123JO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 12000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $28.42700 |
|
CMR03F271JOYRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 270PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $28.53000 |
|
![]() |
CDV30FK222FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $28.53750 |
![]() |
CDV30FK242FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $28.53750 |
![]() |
CDV30FH302FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $28.59500 |
CM07FD103FO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 10000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $28.61300 |
|
![]() |
CDV30FJ272FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $28.61375 |