| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 110 pF |
| Tolerance: | ±2% |
| Voltage - Rated: | 50 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.118" (3.00mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.272" L x 0.150" W (6.90mm x 3.80mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.220" (5.60mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CD42FD273FO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.027UF 1% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $28.33400 |
|
CMR03F301GOYMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 300PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $28.36800 |
|
![]() |
CDV30FH392GO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $28.38556 |
CM07FD113JO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 11000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $28.42700 |
|
CM07FD123JO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 12000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $28.42700 |
|
CMR03F271JOYRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 270PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $28.53000 |
|
![]() |
CDV30FK222FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $28.53750 |
![]() |
CDV30FK242FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $28.53750 |
![]() |
CDV30FH302FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $28.59500 |
CM07FD103FO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 10000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $28.61300 |