| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CD42 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 0.024 µF |
| Tolerance: | ±1% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 1.063" (27.00mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 1.429" L x 0.319" W (36.30mm x 8.10mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.882" (22.40mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CD42FD253FO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.025UF 1% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $26.76840 |
|
CMR03F331JOYPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 330PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $26.78400 |
|
CMR03F241JOYRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 240PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $26.83800 |
|
![]() |
CMR04F301FPCRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $26.87400 |
CMR07F682FODMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 6800PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $26.92800 |
|
![]() |
CDV30FF392GO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $26.96111 |
![]() |
CDV30FH252FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $26.96111 |
CMR06F332GODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 3300PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $27.03600 |
|
CD4FA112FO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 1100PF 1% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $27.04250 |
|
![]() |
CMR06F302JPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $27.05400 |