| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 6800 pF |
| Tolerance: | ±1% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.425" (10.80mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.780" L x 0.299" W (19.80mm x 7.60mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.870" (22.10mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
CDV30FF392GO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $26.96111 |
![]() |
CDV30FH252FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $26.96111 |
CMR06F332GODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 3300PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $27.03600 |
|
CD4FA112FO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 1100PF 1% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $27.04250 |
|
![]() |
CMR06F302JPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $27.05400 |
CD30FD163FO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.016UF 1% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $27.10960 |
|
CMR03F101GOARCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 100PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $27.14400 |
|
CMR03F101GOCRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 100PF 300V RADIAL |
In Stock: 0 $27.14400 |
|
CMR03F101GOYRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 100PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $27.14400 |
|
CMR03F161GOAPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 160PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $27.14400 |