| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 240 pF |
| Tolerance: | ±5% |
| Voltage - Rated: | 50 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.118" (3.00mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.272" L x 0.161" W (6.90mm x 4.10mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.220" (5.60mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
CMR04F301FPCRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $26.87400 |
CMR07F682FODMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 6800PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $26.92800 |
|
![]() |
CDV30FF392GO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $26.96111 |
![]() |
CDV30FH252FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $26.96111 |
CMR06F332GODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 3300PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $27.03600 |
|
CD4FA112FO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 1100PF 1% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $27.04250 |
|
![]() |
CMR06F302JPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $27.05400 |
CD30FD163FO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.016UF 1% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $27.10960 |
|
CMR03F101GOARCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 100PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $27.14400 |
|
CMR03F101GOCRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 100PF 300V RADIAL |
In Stock: 0 $27.14400 |