| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 3000 pF |
| Tolerance: | ±1% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.350" (8.90mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.681" L x 0.280" W (17.30mm x 7.10mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.551" (14.00mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CMR06F302JODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 3000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $20.46615 |
|
CMR06F222JODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 2200UF 500V |
In Stock: 0 $20.52000 |
|
CMR04F181FODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 180PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $20.52000 |
|
![]() |
CDV30FF112FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $20.52000 |
![]() |
CDV30FF122FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $20.52000 |
![]() |
CDV30FH302GO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $20.52000 |
![]() |
CDV30FH682JO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 6800PF 5% 1500V RADIAL |
In Stock: 55 $20.53818 |
![]() |
CDV30FJ272GO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $20.53818 |
CMR07F512JODMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 5100PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $20.55583 |
|
![]() |
CMR06F392GPDMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $20.57417 |