| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CDV30 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 2700 pF |
| Tolerance: | ±2% |
| Voltage - Rated: | 2 kV |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.437" (11.10mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.811" L x 0.402" W (20.60mm x 10.20mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.909" (23.10mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CMR07F512JODMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 5100PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $20.55583 |
|
![]() |
CMR06F392GPDMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $20.57417 |
CMR06F222FODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 2200PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $20.61000 |
|
![]() |
CDV30EK240FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $20.62818 |
![]() |
CDV30EK270FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $20.62818 |
![]() |
CDV30EK300FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $20.62818 |
![]() |
CDV30EK330FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $20.62818 |
![]() |
CDV30EK360FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $20.62818 |
![]() |
CDV30EK390FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $20.62818 |
![]() |
CDV30EK430FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $20.62818 |