| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CDV30 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 1500 pF |
| Tolerance: | ±2% |
| Voltage - Rated: | 1.5 kV |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.437" (11.10mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.780" L x 0.280" W (19.80mm x 7.10mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.870" (22.10mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CMR06F182JODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 1800PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $18.21600 |
|
![]() |
CMR04F201GPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $18.21600 |
![]() |
CDV30FK331GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $18.22077 |
CMR04F151GODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 150PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $18.22125 |
|
![]() |
CMR05F331FPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $18.22133 |
![]() |
CMR05F391FPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $18.23400 |
CMR04E820FODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 82PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $18.24000 |
|
CMR06F112FODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 1100PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $18.24000 |
|
![]() |
CDV30EK620GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $18.24000 |
![]() |
CDV30EK680GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $18.24000 |