| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 1000 pF |
| Tolerance: | ±1% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.350" (8.90mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.650" L x 0.220" W (16.50mm x 5.60mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.520" (13.20mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
CDV30FH471GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $17.49929 |
![]() |
CDV30FH501GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $17.49929 |
![]() |
CDV30FH511GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $17.49929 |
![]() |
CDV30FH561GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $17.49929 |
![]() |
CDV30FH621GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $17.49929 |
![]() |
CDV30FH681GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $17.49929 |
![]() |
CDV30FH751GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $17.49929 |
![]() |
CDV30FH821GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $17.49929 |
CMR03F241JOYMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 240PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $17.51824 |
|
CMR04F101FODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 100PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $17.51824 |