| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CD4 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 360 pF |
| Tolerance: | ±1% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.098" (2.50mm) |
| Features: | RF, High Frequency |
| Size / Dimension: | 0.339" L x 0.161" W (8.60mm x 4.10mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.311" (7.90mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CD4FD391FO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 390PF 1% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $14.14500 |
|
CMR03F161JOAMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 160PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $14.17400 |
|
CMR03F161JOYMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 160PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $14.17400 |
|
CMR04F391JOAPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 390PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $14.17400 |
|
CMR05F301GODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 300PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $14.17400 |
|
CD19FA912FO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 9100PF 1% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $14.17600 |
|
CMR05F161FODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 160PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $14.19300 |
|
CMR05F131FODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 130PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $14.19300 |
|
CMR05F151FODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 150PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $14.19300 |
|
![]() |
CDV30FJ112JO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $14.21176 |