| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CD19 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 9100 pF |
| Tolerance: | ±1% |
| Voltage - Rated: | 100 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.343" (8.70mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.709" L x 0.358" W (18.00mm x 9.10mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.591" (15.00mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CMR05F161FODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 160PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $14.19300 |
|
CMR05F131FODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 130PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $14.19300 |
|
CMR05F151FODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 150PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $14.19300 |
|
![]() |
CDV30FJ112JO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $14.21176 |
![]() |
CDV30FJ122JO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 1200PF 5% 2000V RADIAL |
In Stock: 0 $14.21176 |
CMR06F182FODMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 1800PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $14.21200 |
|
![]() |
CMR04E680GPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $14.21211 |
![]() |
CMR04E750GPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $14.21211 |
![]() |
CMR04F131JPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $14.21211 |
![]() |
CMR05F161GPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $14.21211 |