| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 130 pF |
| Tolerance: | ±5% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.150" (3.80mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.382" L x 0.201" W (9.70mm x 5.10mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.358" (9.10mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
CMR05F161GPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $14.21211 |
CD4FD151FO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 150PF 1% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $14.23500 |
|
CD4FD161FO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 160PF 1% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $14.23500 |
|
CD4FD181FO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 180PF 1% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $14.23500 |
|
CD4FC561JO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 560PF 5% 300V RADIAL |
In Stock: 0 $14.23500 |
|
CMR05F181FODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 180PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $14.25000 |
|
CMR05F201FODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 200PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $14.25000 |
|
CMR05F221FODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 220PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $14.25000 |
|
CMR05F361FODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 360PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $14.25000 |
|
![]() |
CMR04F201GPDMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $14.25000 |