| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CD4 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 180 pF |
| Tolerance: | ±1% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.098" (2.50mm) |
| Features: | RF, High Frequency |
| Size / Dimension: | 0.339" L x 0.161" W (8.60mm x 4.10mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.311" (7.90mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CD4FC561JO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 560PF 5% 300V RADIAL |
In Stock: 0 $14.23500 |
|
CMR05F181FODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 180PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $14.25000 |
|
CMR05F201FODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 200PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $14.25000 |
|
CMR05F221FODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 220PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $14.25000 |
|
CMR05F361FODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 360PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $14.25000 |
|
![]() |
CMR04F201GPDMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $14.25000 |
![]() |
CDV30FJ101JO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 100PF 5% 2000V RADIAL |
In Stock: 0 $14.26875 |
![]() |
CDV30FJ111JO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $14.26875 |
![]() |
CDV30FJ121JO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 120PF 5% 2000V RADIAL |
In Stock: 0 $14.26875 |
![]() |
CDV30FJ910JO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $14.26875 |