| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 130 pF |
| Tolerance: | ±1% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.224" (5.70mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.461" L x 0.181" W (11.70mm x 4.60mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.370" (9.40mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CMR05F151FODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 150PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $14.19300 |
|
![]() |
CDV30FJ112JO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $14.21176 |
![]() |
CDV30FJ122JO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 1200PF 5% 2000V RADIAL |
In Stock: 0 $14.21176 |
CMR06F182FODMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 1800PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $14.21200 |
|
![]() |
CMR04E680GPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $14.21211 |
![]() |
CMR04E750GPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $14.21211 |
![]() |
CMR04F131JPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $14.21211 |
![]() |
CMR05F161GPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $14.21211 |
CD4FD151FO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 150PF 1% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $14.23500 |
|
CD4FD161FO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 160PF 1% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $14.23500 |