| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 160 pF |
| Tolerance: | ±5% |
| Voltage - Rated: | 50 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.118" (3.00mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.272" L x 0.142" W (6.90mm x 3.60mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.209" (5.30mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CMR04F391JOAPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 390PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $14.17400 |
|
CMR05F301GODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 300PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $14.17400 |
|
CD19FA912FO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 9100PF 1% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $14.17600 |
|
CMR05F161FODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 160PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $14.19300 |
|
CMR05F131FODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 130PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $14.19300 |
|
CMR05F151FODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 150PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $14.19300 |
|
![]() |
CDV30FJ112JO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $14.21176 |
![]() |
CDV30FJ122JO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 1200PF 5% 2000V RADIAL |
In Stock: 0 $14.21176 |
CMR06F182FODMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 1800PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $14.21200 |
|
![]() |
CMR04E680GPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $14.21211 |