| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-55182/07, RNC50 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 976 Ohms |
| Tolerance: | ±0.1% |
| Power (Watts): | 0.1W, 1/10W |
| Composition: | Metal Film |
| Features: | Military, Moisture Resistant, Weldable |
| Temperature Coefficient: | ±25ppm/°C |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 175°C |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | R (0.01%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
RNC50J2151BPB14Vishay / Dale |
ERC-50 2.15K .1% T-9 RNC50J2151B |
In Stock: 0 $6.88000 |
![]() |
RNC50J1911BRB14Vishay / Dale |
ERC-50 1.91K .1% T-9 RNC50J1911B |
In Stock: 0 $6.88000 |
![]() |
RNC50J8351BRB14Vishay / Dale |
ERC-50 8.35K .1% T-9 RNC50J8351B |
In Stock: 0 $6.88000 |
![]() |
RNC50J75R0BRB14Vishay / Dale |
ERC-50 75 .1% T-9 RNC50J75R0BR B |
In Stock: 0 $6.88000 |
![]() |
RNC50J8981BRB14Vishay / Dale |
ERC-50 8.98K .1% T-9 RNC50J8981B |
In Stock: 0 $6.88000 |
![]() |
RNC50J5361BRB14Vishay / Dale |
ERC-50 5.36K .1% T-9 RNC50J5361B |
In Stock: 0 $6.88000 |
![]() |
RNC50J6341BRB14Vishay / Dale |
ERC-50 6.34K .1% T-9 RNC50J6341B |
In Stock: 0 $6.88000 |
![]() |
RNC50J1371BRB14Vishay / Dale |
ERC-50 1.37K .1% T-9 RNC50J1371B |
In Stock: 0 $6.88000 |
![]() |
RNC50J1131BRB14Vishay / Dale |
ERC-50 1.13K .1% T-9 RNC50J1131B |
In Stock: 0 $6.88000 |
![]() |
RNC50J1303BRB14Vishay / Dale |
ERC-50 130K .1% T-9 RNC50J1303BR |
In Stock: 0 $6.88000 |