| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-55182/07, RNC50 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 6.34 kOhms |
| Tolerance: | ±0.1% |
| Power (Watts): | 0.1W, 1/10W |
| Composition: | Metal Film |
| Features: | Military, Moisture Resistant, Weldable |
| Temperature Coefficient: | ±25ppm/°C |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 175°C |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | R (0.01%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
RNC50J1371BRB14Vishay / Dale |
ERC-50 1.37K .1% T-9 RNC50J1371B |
In Stock: 0 $6.88000 |
![]() |
RNC50J1131BRB14Vishay / Dale |
ERC-50 1.13K .1% T-9 RNC50J1131B |
In Stock: 0 $6.88000 |
![]() |
RNC50J1303BRB14Vishay / Dale |
ERC-50 130K .1% T-9 RNC50J1303BR |
In Stock: 0 $6.88000 |
![]() |
RNC50J2490BRB14Vishay / Dale |
ERC-50 249 .1% T-9 RNC50J2490BR |
In Stock: 0 $6.88000 |
![]() |
ERC5010K600BEEK500Vishay / Dale |
ERC-50-500 10.6K .1% T-9 EK E3 |
In Stock: 0 $6.88000 |
![]() |
ERC5015K000BEEK500Vishay / Dale |
ERC-50-500 15K .1% T-9 EK E3 |
In Stock: 0 $6.88000 |
![]() |
ERC5018K200BEEK500Vishay / Dale |
ERC-50-500 18.2K .1% T-9 EK E3 |
In Stock: 0 $6.88000 |
![]() |
ERC50189K00BEEK500Vishay / Dale |
ERC-50-500 189K .1% T-9 EK E3 |
In Stock: 0 $6.88000 |
![]() |
ERC50115R00BEEK500Vishay / Dale |
ERC-50-500 115 .1% T-9 EK E3 |
In Stock: 0 $6.88000 |
![]() |
ERC5019K800BEEK500Vishay / Dale |
ERC-50-500 19.8K .1% T-9 EK E3 |
In Stock: 0 $6.88000 |