| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-55182/07, RNC50 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 137 Ohms |
| Tolerance: | ±0.1% |
| Power (Watts): | 0.1W, 1/10W |
| Composition: | Metal Film |
| Features: | Military, Moisture Resistant, Weldable |
| Temperature Coefficient: | ±25ppm/°C |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 175°C |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | R (0.01%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
RNC50J84R5BRB14Vishay / Dale |
ERC-50 84.5 .1% T-9 RNC50J84R5BR |
In Stock: 0 $6.88000 |
![]() |
RNC50J1243BRB14Vishay / Dale |
ERC-50 124K .1% T-9 RNC50J1243BR |
In Stock: 0 $6.88000 |
![]() |
RNC50J72R3BSB14Vishay / Dale |
ERC-50 72.3 .1% T-9 RNC50J72R3BS |
In Stock: 0 $6.88000 |
![]() |
RNC50J2671BRB14Vishay / Dale |
ERC-50 2.67K .1% T-9 RNC50J2671B |
In Stock: 0 $6.88000 |
![]() |
RNC50J95R3BRB14Vishay / Dale |
ERC-50 95.3 .1% T-9 RNC50J95R3BR |
In Stock: 0 $6.88000 |
![]() |
RNC50J1151BRB14Vishay / Dale |
ERC-50 1.15K .1% T-9 RNC50J1151B |
In Stock: 0 $6.88000 |
![]() |
RNC50J2671BPB14Vishay / Dale |
ERC-50 2.67K .1% T-9 RNC50J2671B |
In Stock: 0 $6.88000 |
![]() |
RNC50J9532BRB14Vishay / Dale |
ERC-50 95.3K .1% T-9 RNC50J9532B |
In Stock: 0 $6.88000 |
![]() |
RNC50J2462BRB14Vishay / Dale |
ERC-50 24.6K .1% T-9 RNC50J2462B |
In Stock: 0 $6.88000 |
![]() |
RNC50J9760BRB14Vishay / Dale |
ERC-50 976 .1% T-9 RNC50J9760BR |
In Stock: 0 $6.88000 |