| Type | Description |
|---|---|
| Series: | ERC |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 1.37 MOhms |
| Tolerance: | ±0.1% |
| Power (Watts): | 0.125W, 1/8W |
| Composition: | Metal Film |
| Features: | Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient: | ±50ppm/°C |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 175°C |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
ERC551M8200BHEB500Vishay / Dale |
ERC-55-500 1.82M .1% T-2 EB E3 |
In Stock: 0 $6.84950 |
![]() |
ERC551M8000BHEB500Vishay / Dale |
ERC-55-500 1.8M .1% T-2 EB E3 |
In Stock: 0 $6.84950 |
RLR32C8203FRB14Vishay / Dale |
ERL-32 820K 1% T-1 RLR32C8203FR |
In Stock: 0 $6.86280 |
|
![]() |
RNC50H7503FSRE731Vishay / Dale |
ERC-50-31 750K 1% T-2 RNC50H7503 |
In Stock: 0 $6.86280 |
![]() |
RNC50H5623FSRE731Vishay / Dale |
ERC-50-31 562K 1% T-2 RNC50H5623 |
In Stock: 0 $6.86280 |
![]() |
RNC50H5113FPRE731Vishay / Dale |
ERC-50-31 511K 1% T-2 RNC50H5113 |
In Stock: 0 $6.86280 |
![]() |
RNC50H7323FSRE831Vishay / Dale |
ERC-50-31 732K 1% T-2 RNC50H7323 |
In Stock: 0 $6.86280 |
![]() |
RNC50H6043FSRE831Vishay / Dale |
ERC-50-31 604K 1% T-2 RNC50H6043 |
In Stock: 0 $6.86280 |
![]() |
RNC50H7323FSRE631Vishay / Dale |
ERC-50-31 732K 1% T-2 RNC50H7323 |
In Stock: 0 $6.86280 |
![]() |
RNC50H7153FSRE731Vishay / Dale |
ERC-50-31 715K 1% T-2 RNC50H7153 |
In Stock: 0 $6.86280 |