| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-39007, RWR80S |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 365 mOhms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 2W |
| Composition: | Wirewound |
| Features: | Military, Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient: | ±650ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 250°C |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | R (0.01%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
RWR80SR422FRS73Vishay / Dale |
RES 0.422 OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.12880 |
|
RWR80SR392FRS73Vishay / Dale |
RES 0.392 OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.12880 |
|
RWR80SR392FRS70Vishay / Dale |
RES 0.392 OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.12880 |
|
RWR80SR402FPS73Vishay / Dale |
RES 0.402 OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.12880 |
|
RWR80SR402FRS70Vishay / Dale |
RES 0.402 OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.12880 |
|
RWR80SR402FRS73Vishay / Dale |
RES 0.402 OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.12880 |
|
RWR80SR499FRS70Vishay / Dale |
RES 0.499 OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.12880 |
|
![]() |
ERC551M5000BHEB500Vishay / Dale |
ERC-55-500 1.5M .1% T-2 EB E3 |
In Stock: 0 $6.84950 |
![]() |
ERC551M1500BHEB500Vishay / Dale |
ERC-55-500 1.15M .1% T-2 EB E3 |
In Stock: 0 $6.84950 |
![]() |
ERC551M1800BHEB500Vishay / Dale |
ERC-55-500 1.18M .1% T-2 EB E3 |
In Stock: 0 $6.84950 |