| Type | Description |
|---|---|
| Series: | ERC |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 1.15 MOhms |
| Tolerance: | ±0.1% |
| Power (Watts): | 0.125W, 1/8W |
| Composition: | Metal Film |
| Features: | Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient: | ±50ppm/°C |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 175°C |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
ERC551M1800BHEB500Vishay / Dale |
ERC-55-500 1.18M .1% T-2 EB E3 |
In Stock: 0 $6.84950 |
![]() |
ERC551M9300BHEB500Vishay / Dale |
ERC-55-500 1.93M .1% T-2 EB E3 |
In Stock: 0 $6.84950 |
![]() |
ERC551M1000BHEB500Vishay / Dale |
ERC-55-500 1.1M .1% T-2 EB E3 |
In Stock: 0 $6.84950 |
![]() |
ERC551M8900BHEB500Vishay / Dale |
ERC-55-500 1.89M .1% T-2 EB E3 |
In Stock: 0 $6.84950 |
![]() |
ERC551M3000BHEB500Vishay / Dale |
ERC-55-500 1.3M .1% T-2 EB E3 |
In Stock: 0 $6.84950 |
![]() |
ERC551M4500BHEB500Vishay / Dale |
ERC-55-500 1.45M .1% T-2 EB E3 |
In Stock: 0 $6.84950 |
![]() |
ERC551M9100BHEB500Vishay / Dale |
ERC-55-500 1.91M .1% T-2 EB E3 |
In Stock: 0 $6.84950 |
![]() |
ERC551M6200BHEB500Vishay / Dale |
ERC-55-500 1.62M .1% T-2 EB E3 |
In Stock: 0 $6.84950 |
![]() |
ERC551M9800BHEB500Vishay / Dale |
ERC-55-500 1.98M .1% T-2 EB E3 |
In Stock: 0 $6.84950 |
![]() |
ERC551M0500BHEB500Vishay / Dale |
ERC-55-500 1.05M .1% T-2 EB E3 |
In Stock: 0 $6.84950 |