| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-39007, RWR74N |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 15 Ohms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 5W |
| Composition: | Wirewound |
| Features: | Military, Moisture Resistant, Non-Inductive |
| Temperature Coefficient: | ±30ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 250°C |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | R (0.01%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
RWR80S1370FSB12Vishay / Dale |
RES 137 OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.12500 |
|
RWR78S1370FSB12Vishay / Dale |
RES 137 OHM 10W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.12500 |
|
RWR80S14R0FSB12Vishay / Dale |
RES 14 OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.12500 |
|
RWR80S1330FSB12Vishay / Dale |
RES 133 OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.12500 |
|
RWR80S1400FSB12Vishay / Dale |
RES 140 OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.12500 |
|
RWR80S14R7FSB12Vishay / Dale |
RES 14.7 OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.12500 |
|
RWR78S1692FSB12Vishay / Dale |
RES 16.9K OHM 10W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.12500 |
|
RWR74N1600FRB12Vishay / Dale |
RES 160 OHM 5W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.12500 |
|
RWR78S1690FSB12Vishay / Dale |
RES 169 OHM 10W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.12500 |
|
RWR80S1650FSB12Vishay / Dale |
RES 165 OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.12500 |