| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-39007, RWR80S |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 165 Ohms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 2W |
| Composition: | Wirewound |
| Features: | Military, Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient: | ±20ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 250°C |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | S (0.001%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
RWR80S1620FSB12Vishay / Dale |
RES 162 OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.12500 |
|
RWR78S1650FSB12Vishay / Dale |
RES 165 OHM 10W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.12500 |
|
RWR80S1500FSB12Vishay / Dale |
RES 150 OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.12500 |
|
RWR74N1500FRB12Vishay / Dale |
RES 150 OHM 5W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.12500 |
|
RWR80S15R8FSB12Vishay / Dale |
RES 15.8 OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.12500 |
|
RWR80S1540FSB12Vishay / Dale |
RES 154 OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.12500 |
|
RWR80S1580FSB12Vishay / Dale |
RES 158 OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.12500 |
|
RWR78S80R6FSB12Vishay / Dale |
RES 80.6 OHM 10W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.12500 |
|
RWR80S80R6FSB12Vishay / Dale |
RES 80.6 OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.12500 |
|
RWR74N8R66FMB12Vishay / Dale |
RES 8.66 OHM 5W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.12500 |