| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-39007, RWR74N |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 45.1 Ohms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 5W |
| Composition: | Wirewound |
| Features: | Military, Moisture Resistant, Non-Inductive |
| Temperature Coefficient: | ±30ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 250°C |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | M (1%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
RWR80S43R2FSB12Vishay / Dale |
RES 43.2 OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.12500 |
|
RWR80S4320FSB12Vishay / Dale |
RES 432 OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.12500 |
|
RWR74N4320FRB12Vishay / Dale |
RES 432 OHM 5W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.12500 |
|
RWR74N4701FRB12Vishay / Dale |
RES 4.7K OHM 5W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.12500 |
|
RWR80S4000FSB12Vishay / Dale |
RES 400 OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.12500 |
|
RWR80S4020FSB12Vishay / Dale |
RES 402 OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.12500 |
|
RWR80S40R0FSB12Vishay / Dale |
RES 40 OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.12500 |
|
RWR80S40R2FSB12Vishay / Dale |
RES 40.2 OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.12500 |
|
RWR80S4870FSB12Vishay / Dale |
RES 487 OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.12500 |
|
RWR74N48R7FRB12Vishay / Dale |
RES 48.7 OHM 5W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.12500 |