| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-39007, RWR74N |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 56.2 Ohms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 5W |
| Composition: | Wirewound |
| Features: | Military, Moisture Resistant, Non-Inductive |
| Temperature Coefficient: | ±30ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 250°C |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | R (0.01%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
RWR74N54R9FMB12Vishay / Dale |
RES 54.9 OHM 5W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.12500 |
|
RWR80S4220FSB12Vishay / Dale |
RES 422 OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.12500 |
|
RWR80S41R2FSB12Vishay / Dale |
RES 41.2 OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.12500 |
|
RWR80S42R2FSB12Vishay / Dale |
RES 42.2 OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.12500 |
|
RWR80S4120FSB12Vishay / Dale |
RES 412 OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.12500 |
|
RWR80S44R2FSB12Vishay / Dale |
RES 44.2 OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.12500 |
|
RWR80S4420FSB12Vishay / Dale |
RES 442 OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.12500 |
|
RWR74N45R1FMB12Vishay / Dale |
RES 45.1 OHM 5W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.12500 |
|
RWR80S43R2FSB12Vishay / Dale |
RES 43.2 OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.12500 |
|
RWR80S4320FSB12Vishay / Dale |
RES 432 OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.12500 |