| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-55182/01, RNC55 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 20 Ohms |
| Tolerance: | ±0.1% |
| Power (Watts): | 0.125W, 1/8W |
| Composition: | Metal Film |
| Features: | Military, Moisture Resistant, Weldable |
| Temperature Coefficient: | ±25ppm/°C |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 175°C |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | S (0.001%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
RNC65H5622FRBSLVishay / Dale |
ERC-65 56.2K 1% T-2 RNC65H5622FR |
In Stock: 0 $6.83200 |
![]() |
RNC65H1502FRBSLVishay / Dale |
ERC-65 15K 1% T-2 RNC65H1502FR B |
In Stock: 0 $6.83200 |
![]() |
RNC65H75R0FPBSLVishay / Dale |
ERC-65 75 1% T-2 RNC65H75R0FP BS |
In Stock: 0 $6.83200 |
![]() |
RNC65H4122FRBSLVishay / Dale |
ERC-65 41.2K 1% T-2 RNC65H4122FR |
In Stock: 0 $6.83200 |
![]() |
RNC65H1432FRBSLVishay / Dale |
ERC-65 14.3K 1% T-2 RNC65H1432FR |
In Stock: 0 $6.83200 |
![]() |
RNC65H3242FRBSLVishay / Dale |
ERC-65 32.4K 1% T-2 RNC65H3242FR |
In Stock: 0 $6.83200 |
![]() |
RNC65H3482FRBSLVishay / Dale |
ERC-65 34.8K 1% T-2 RNC65H3482FR |
In Stock: 0 $6.83200 |
![]() |
RNC65H1302FRBSLVishay / Dale |
ERC-65 13K 1% T-2 RNC65H1302FR B |
In Stock: 0 $6.83200 |
![]() |
RNC65H1372FRBSLVishay / Dale |
ERC-65 13.7K 1% T-2 RNC65H1372FR |
In Stock: 0 $6.83200 |
![]() |
RNC65H1652FRBSLVishay / Dale |
ERC-65 16.5K 1% T-2 RNC65H1652FR |
In Stock: 0 $6.83200 |