| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-55182/05, RNC65 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 13 kOhms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 0.5W, 1/2W |
| Composition: | Metal Film |
| Features: | Military, Moisture Resistant, Weldable |
| Temperature Coefficient: | ±50ppm/°C |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 175°C |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | R (0.01%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
RNC65H1372FRBSLVishay / Dale |
ERC-65 13.7K 1% T-2 RNC65H1372FR |
In Stock: 0 $6.83200 |
![]() |
RNC65H1652FRBSLVishay / Dale |
ERC-65 16.5K 1% T-2 RNC65H1652FR |
In Stock: 0 $6.83200 |
![]() |
RNC65H1582FRBSLVishay / Dale |
ERC-65 15.8K 1% T-2 RNC65H1582FR |
In Stock: 0 $6.83200 |
![]() |
RNC65H3321FRBSLVishay / Dale |
ERC-65 3.32K 1% T-2 RNC65H3321FR |
In Stock: 0 $6.83200 |
![]() |
RNR65H1332FRB14Vishay / Dale |
ERC-65 13.3K 1% T-2 RNR65H1332FR |
In Stock: 0 $6.83200 |
RWR80S2R00FSB12Vishay / Dale |
RES 2 OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.12500 |
|
RWR80S1501FSB12Vishay / Dale |
RES 1.5K OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.12500 |
|
RWR80S2001FSB12Vishay / Dale |
RES 2K OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.12500 |
|
RWR80S20R0FSB12Vishay / Dale |
RES 20 OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.12500 |
|
RWR74N1150FRB12Vishay / Dale |
RES 115 OHM 5W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.12500 |