| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-55182/05, RNC65 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 51.1 Ohms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 0.5W, 1/2W |
| Composition: | Metal Film |
| Features: | Military, Moisture Resistant, Weldable |
| Temperature Coefficient: | ±50ppm/°C |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 175°C |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | R (0.01%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
RNC50H1472BSB1431Vishay / Dale |
ERC-50-31 14.7K .1% T-2 RNC50H14 |
In Stock: 0 $6.78400 |
![]() |
RNC50H1002BRB1431Vishay / Dale |
ERC-50-31 10K .1% T-2 RNC50H1002 |
In Stock: 0 $6.78400 |
![]() |
RNC50H2152BSB1431Vishay / Dale |
ERC-50-31 21.5K .1% T-2 RNC50H21 |
In Stock: 0 $6.78400 |
![]() |
RNC50H2371BSB1431Vishay / Dale |
ERC-50-31 2.37K .1% T-2 RNC50H23 |
In Stock: 0 $6.78400 |
![]() |
RNC50H1692BSB1431Vishay / Dale |
ERC-50-31 16.9K .1% T-2 RNC50H16 |
In Stock: 0 $6.78400 |
![]() |
RNC50H1001BSB1431Vishay / Dale |
ERC-50-31 1K .1% T-2 RNC50H1001B |
In Stock: 0 $6.78400 |
![]() |
RNC50H1072BSB1431Vishay / Dale |
ERC-50-31 10.7K .1% T-2 RNC50H10 |
In Stock: 0 $6.78400 |
![]() |
RNC50H1272BRB1431Vishay / Dale |
ERC-50-31 12.7K .1% T-2 RNC50H12 |
In Stock: 0 $6.78400 |
![]() |
RNC50H1213BSB1431Vishay / Dale |
ERC-50-31 121K .1% T-2 RNC50H121 |
In Stock: 0 $6.78400 |
![]() |
RNC50H1871BSB1431Vishay / Dale |
ERC-50-31 1.87K .1% T-2 RNC50H18 |
In Stock: 0 $6.78400 |