| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-55182/07, RNC50 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 1.87 kOhms |
| Tolerance: | ±0.1% |
| Power (Watts): | 0.1W, 1/10W |
| Composition: | Metal Film |
| Features: | Military, Moisture Resistant, Weldable |
| Temperature Coefficient: | ±50ppm/°C |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 175°C |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | S (0.001%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
RNC50H1002BSB1431Vishay / Dale |
ERC-50-31 10K .1% T-2 RNC50H1002 |
In Stock: 0 $6.78400 |
![]() |
RNC50H2003BSB1431Vishay / Dale |
ERC-50-31 200K .1% T-2 RNC50H200 |
In Stock: 0 $6.78400 |
![]() |
RNC50H1601BSB1431Vishay / Dale |
ERC-50-31 1.6K .1% T-2 RNC50H160 |
In Stock: 0 $6.78400 |
![]() |
RNC50H1671BSB1431Vishay / Dale |
ERC-50-31 1.67K .1% T-2 RNC50H16 |
In Stock: 0 $6.78400 |
![]() |
RNC50H2772BRB1431Vishay / Dale |
ERC-50-31 27.7K .1% T-2 RNC50H27 |
In Stock: 0 $6.78400 |
![]() |
RNC50H2053BSB1431Vishay / Dale |
ERC-50-31 205K .1% T-2 RNC50H205 |
In Stock: 0 $6.78400 |
![]() |
RNC50H1372BSB1431Vishay / Dale |
ERC-50-31 13.7K .1% T-2 RNC50H13 |
In Stock: 0 $6.78400 |
![]() |
RNC50H2551BSB1431Vishay / Dale |
ERC-50-31 2.55K .1% T-2 RNC50H25 |
In Stock: 0 $6.78400 |
![]() |
RNC50H1210BSB1431Vishay / Dale |
ERC-50-31 121 .1% T-2 RNC50H1210 |
In Stock: 0 $6.78400 |
![]() |
RNC50H1182BSB1431Vishay / Dale |
ERC-50-31 11.8K .1% T-2 RNC50H11 |
In Stock: 0 $6.78400 |