| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-55182/05, RNC65 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 1.05 kOhms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 0.5W, 1/2W |
| Composition: | Metal Film |
| Features: | Military, Moisture Resistant, Weldable |
| Temperature Coefficient: | ±50ppm/°C |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 175°C |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | R (0.01%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
RNC65H24R9FRB1465Vishay / Dale |
ERC-65-65 24.9 1% T-2 RNC65H24R9 |
In Stock: 0 $6.78400 |
![]() |
RNC65H2002FRB1465Vishay / Dale |
ERC-65-65 20K 1% T-2 RNC65H2002F |
In Stock: 0 $6.78400 |
![]() |
RNC65H49R9FRB1465Vishay / Dale |
ERC-65-65 49.9 1% T-2 RNC65H49R9 |
In Stock: 0 $6.78400 |
![]() |
RNC65H2153FRB1465Vishay / Dale |
ERC-65-65 215K 1% T-2 RNC65H2153 |
In Stock: 0 $6.78400 |
![]() |
RNC65H4992FRB1465Vishay / Dale |
ERC-65-65 49.9K 1% T-2 RNC65H499 |
In Stock: 0 $6.78400 |
![]() |
RNC65H51R1FRB1465Vishay / Dale |
ERC-65-65 51.1 1% T-2 RNC65H51R1 |
In Stock: 0 $6.78400 |
![]() |
RNC50H1472BSB1431Vishay / Dale |
ERC-50-31 14.7K .1% T-2 RNC50H14 |
In Stock: 0 $6.78400 |
![]() |
RNC50H1002BRB1431Vishay / Dale |
ERC-50-31 10K .1% T-2 RNC50H1002 |
In Stock: 0 $6.78400 |
![]() |
RNC50H2152BSB1431Vishay / Dale |
ERC-50-31 21.5K .1% T-2 RNC50H21 |
In Stock: 0 $6.78400 |
![]() |
RNC50H2371BSB1431Vishay / Dale |
ERC-50-31 2.37K .1% T-2 RNC50H23 |
In Stock: 0 $6.78400 |