| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-39007, RWR74S |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 16.5 Ohms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 5W |
| Composition: | Wirewound |
| Features: | Military, Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient: | ±30ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 250°C |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | S (0.001%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
RLR05C1004GPRE5Vishay / Dale |
ERL-05 1M 2% T-1 RLR05C1004GP RE |
In Stock: 0 $6.78300 |
|
RWR74S1620FSB12Vishay / Dale |
RES 162 OHM 5W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.07200 |
|
RLR05C1004GRRE5Vishay / Dale |
ERL-05 1M 2% T-1 RLR05C1004GR RE |
In Stock: 0 $6.78300 |
|
RWR82S1500FRRSLVishay / Dale |
RES 150 OHM 1.5W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $7.07200 |
|
RLR05C1004GPRE8Vishay / Dale |
ERL-05 1M 2% T-1 RLR05C1004GP RE |
In Stock: 0 $6.78300 |
|
RWR74S1500FSB12Vishay / Dale |
RES 150 OHM 5W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.07200 |
|
RWR82S1540FPRSLVishay / Dale |
RES 154 OHM 1.5W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $7.07200 |
|
RLR05C1004GRR36Vishay / Dale |
ERL-05 1M 2% T-1 RLR05C1004GR R3 |
In Stock: 0 $6.78300 |
|
RWR82S8R87FRBSLVishay / Dale |
RES 8.87 OHM 1.5W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $7.07200 |
|
RLR05C9103GRR36Vishay / Dale |
ERL-05 910K 2% T-1 RLR05C9103GR |
In Stock: 0 $6.78300 |