| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-39007, RWR82S |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 8.87 Ohms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 1.5W |
| Composition: | Wirewound |
| Features: | Military, Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient: | ±50ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 250°C |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | R (0.01%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
RLR05C9103GRR36Vishay / Dale |
ERL-05 910K 2% T-1 RLR05C9103GR |
In Stock: 0 $6.78300 |
|
RWR74S8871FSB12Vishay / Dale |
RES 8.87K OHM 5W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.07200 |
|
RLR05C9103GRRE5Vishay / Dale |
ERL-05 910K 2% T-1 RLR05C9103GR |
In Stock: 0 $6.78300 |
|
RLR05C9103GRRE7Vishay / Dale |
ERL-05 910K 2% T-1 RLR05C9103GR |
In Stock: 0 $6.78300 |
|
RWR74S80R6FSB12Vishay / Dale |
RES 80.6 OHM 5W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.07200 |
|
RWR82S80R6FRBSLVishay / Dale |
RES 80.6 OHM 1.5W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $7.07200 |
|
RLR05C9103GPR36Vishay / Dale |
ERL-05 910K 2% T-1 RLR05C9103GP |
In Stock: 0 $6.78300 |
|
RWR74S8R30FSB12Vishay / Dale |
RES 8.3 OHM 5W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.07200 |
|
RLR05C9103GRRE8Vishay / Dale |
ERL-05 910K 2% T-1 RLR05C9103GR |
In Stock: 0 $6.78300 |
|
RLR05C8203GMRE6Vishay / Dale |
ERL-05 820K 2% T-1 RLR05C8203GM |
In Stock: 0 $6.78300 |