| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-39007, RWR82S |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 47.5 Ohms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 1.5W |
| Composition: | Wirewound |
| Features: | Military, Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient: | ±20ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 250°C |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | R (0.01%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
RWR74S4640FSB12Vishay / Dale |
RES 464 OHM 5W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.07200 |
|
RWR74S1101FSB12Vishay / Dale |
RES 1.1K OHM 5W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.07200 |
|
RWR82S1R20FRRSLVishay / Dale |
RES 1.2 OHM 1.5W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $7.07200 |
|
RWR82S1101FRRSLVishay / Dale |
RES 1.1K OHM 1.5W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $7.07200 |
|
RWR82S1181FRRSLVishay / Dale |
RES 1.18K OHM 1.5W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $7.07200 |
|
RWR82S1211FRRSLVishay / Dale |
RES 1.21K OHM 1.5W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $7.07200 |
|
RWR74S1R21FSB12Vishay / Dale |
RES 1.21 OHM 5W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.07200 |
|
RWR74S1021FSB12Vishay / Dale |
RES 1.02K OHM 5W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.07200 |
|
RWR74S1R00FSB12Vishay / Dale |
RES 1 OHM 5W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.07200 |
|
RWR82S1R10FRRSLVishay / Dale |
RES 1.1 OHM 1.5W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $7.07200 |