| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-39007, RWR82S |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 1.1 Ohms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 1.5W |
| Composition: | Wirewound |
| Features: | Military, Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient: | ±50ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 250°C |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | R (0.01%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
RWR74S1301FSB12Vishay / Dale |
RES 1.3K OHM 5W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.07200 |
|
RWR82S1R43FRRSLVishay / Dale |
RES 1.43 OHM 1.5W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $7.07200 |
|
RWR82S1R50FRRSLVishay / Dale |
RES 1.5 OHM 1.5W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $7.07200 |
|
RWR74S1R50FSB12Vishay / Dale |
RES 1.5 OHM 5W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.07200 |
|
RWR74S1401FSB12Vishay / Dale |
RES 1.4K OHM 5W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.07200 |
|
RWR82S1271FRRSLVishay / Dale |
RES 1.27K OHM 1.5W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $7.07200 |
|
RWR74S1R27FSB12Vishay / Dale |
RES 1.27 OHM 5W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.07200 |
|
RWR82S1301FPRSLVishay / Dale |
RES 1.3K OHM 1.5W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $7.07200 |
|
RWR82S1301FRRSLVishay / Dale |
RES 1.3K OHM 1.5W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $7.07200 |
|
RWR82S1R00FRRSLVishay / Dale |
RES 1 OHM 1.5W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $7.07200 |