| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-39007, RWR82S |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 10.2 Ohms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 1.5W |
| Composition: | Wirewound |
| Features: | Military, Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient: | ±20ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 250°C |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | R (0.01%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
RWR74S1052FSB12Vishay / Dale |
RES 10.5K OHM 5W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.07200 |
|
RWR74S10R5FSB12Vishay / Dale |
RES 10.5 OHM 5W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.07200 |
|
RWR74S1000FSB12Vishay / Dale |
RES 100 OHM 5W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.07200 |
|
RWR74S1020FSB12Vishay / Dale |
RES 102 OHM 5W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.07200 |
|
RWR82S1020FRRSLVishay / Dale |
RES 102 OHM 1.5W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $7.07200 |
|
RWR74S1961FSB12Vishay / Dale |
RES 1.96K OHM 5W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.07200 |
|
RWR74S10R0FSB12Vishay / Dale |
RES 10 OHM 5W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.07200 |
|
RWR82S10R0FRRSLVishay / Dale |
RES 10 OHM 1.5W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $7.07200 |
|
RWR74S18R2FSB12Vishay / Dale |
RES 18.2 OHM 5W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.07200 |
|
RWR74S1890FSB12Vishay / Dale |
RES 189 OHM 5W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.07200 |