| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-39007, RWR74S |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 189 Ohms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 5W |
| Composition: | Wirewound |
| Features: | Military, Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient: | ±20ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 250°C |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | S (0.001%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
RWR74S1820FSB12Vishay / Dale |
RES 182 OHM 5W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.07200 |
|
RWR74S1840FSB12Vishay / Dale |
RES 184 OHM 5W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.07200 |
|
RWR74S1870FSB12Vishay / Dale |
RES 187 OHM 5W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.07200 |
|
RWR74S17R8FSB12Vishay / Dale |
RES 17.8 OHM 5W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.07200 |
|
RWR74S1690FSB12Vishay / Dale |
RES 169 OHM 5W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.07200 |
|
RWR74S17R4FSB12Vishay / Dale |
RES 17.4 OHM 5W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.07200 |
|
RWR74S1780FSB12Vishay / Dale |
RES 178 OHM 5W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.07200 |
|
RWR74S2051FSB12Vishay / Dale |
RES 2.05K OHM 5W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.07200 |
|
RWR74S2R00FSB12Vishay / Dale |
RES 2 OHM 5W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.07200 |
|
RWR82S2R20FRRSLVishay / Dale |
RES 2.2 OHM 1.5W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $7.07200 |