| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-39017/03, RLR32 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 511 kOhms |
| Tolerance: | ±2% |
| Power (Watts): | 1W |
| Composition: | Metal Film |
| Features: | Military, Moisture Resistant, Weldable |
| Temperature Coefficient: | ±100ppm/°C |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 150°C |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | R (0.01%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
ERC551M0000BEEK500Vishay / Dale |
ERC-55-500 1M .1% T-9 EK E3 |
In Stock: 0 $6.73600 |
![]() |
RNR60J10R0FSB14Vishay / Dale |
RES 10 OHM 1/4W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $7.02400 |
RNC60H1004FRRSLVishay / Dale |
RES 1M OHM 1/4W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $7.04000 |
|
RNC60H1004FSRSLVishay / Dale |
RES 1M OHM 1/4W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $7.04000 |
|
RNC60H6493FSBSLVishay / Dale |
RES 649K OHM 1/4W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $7.04000 |
|
RNC60H7323FSBSLVishay / Dale |
RES 732K OHM 1/4W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $7.04000 |
|
![]() |
RNC50H12R1FSRSL31Vishay / Dale |
ERC-50-31 12.1 1% T-2 RNC50H12R1 |
In Stock: 0 $6.75200 |
![]() |
RNC50H10R0FSBSL31Vishay / Dale |
ERC-50-31 10 1% T-2 RNC50H10R0FS |
In Stock: 0 $6.75200 |
![]() |
RNC50H20R0FSRSL31Vishay / Dale |
ERC-50-31 20 1% T-2 RNC50H20R0FS |
In Stock: 0 $6.75200 |
![]() |
RNC50H22R1FSRSL31Vishay / Dale |
ERC-50-31 22.1 1% T-2 RNC50H22R1 |
In Stock: 0 $6.75200 |