| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-55182/03, RNC60 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 1.74 MOhms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 0.25W, 1/4W |
| Composition: | Metal Film |
| Features: | Military, Moisture Resistant, Weldable |
| Temperature Coefficient: | ±50ppm/°C |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 175°C |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | S (0.001%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
RNC60H2004FRR36Vishay / Dale |
ERC-55-200 2M 1% T-2 RNC60H2004F |
In Stock: 0 $6.71650 |
![]() |
RNC60H1694FMR36Vishay / Dale |
ERC-55-200 1.69M 1% T-2 RNC60H16 |
In Stock: 0 $6.71650 |
![]() |
RNC60H1244FSR36Vishay / Dale |
ERC-55-200 1.24M 1% T-2 RNC60H12 |
In Stock: 0 $6.71650 |
![]() |
RNC60H1504FRR36Vishay / Dale |
ERC-55-200 1.5M 1% T-2 RNC60H150 |
In Stock: 0 $6.71650 |
RNX02510M0FHLBVishay / Dale |
RES 10M OHM 1% 1/2W AXIAL |
In Stock: 0 $6.72000 |
|
RNX02511M0JHLBVishay / Dale |
RES 11M OHM 5% 1/2W AXIAL |
In Stock: 0 $6.72000 |
|
RNX02512M0FHLBVishay / Dale |
RES 12M OHM 1% 1/2W AXIAL |
In Stock: 0 $6.72000 |
|
RNX02515M0FHLBVishay / Dale |
RES 15M OHM 1% 1/2W AXIAL |
In Stock: 0 $6.72000 |
|
RNX02515M0GHELVishay / Dale |
RES 15M OHM 2% 1/2W AXIAL |
In Stock: 0 $6.72000 |
|
RNX02518M2FHLBVishay / Dale |
RES 18.2M OHM 1% 1/2W AXIAL |
In Stock: 0 $6.72000 |