| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-55182/06, RNC70 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 3 MOhms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 0.75W, 3/4W |
| Composition: | Metal Film |
| Features: | Military, Moisture Resistant, Weldable |
| Temperature Coefficient: | ±50ppm/°C |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 175°C |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | R (0.01%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
RNC70H6801FRBSLVishay / Dale |
ERC-70 6.8K 1% T-2 RNC70H6801FR |
In Stock: 0 $6.66330 |
![]() |
RNC70H3004FPRSLVishay / Dale |
ERC-70 3M 1% T-2 RNC70H3004FP RS |
In Stock: 0 $6.66330 |
RLR32C3R60GRRSL1Vishay / Dale |
ERL-32-1 3.6 2% T-1 RLR32C3R60GR |
In Stock: 0 $6.67660 |
|
RNC50H3093FSBSLVishay / Dale |
RES 309K OHM 1/10W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $6.96000 |
|
RNC50H3093FSRSLVishay / Dale |
RES 309K OHM 1/10W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $6.96000 |
|
RNC50H3163FRBSLVishay / Dale |
RES 316K OHM 1/10W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $6.96000 |
|
RNC50H3163FRRSLVishay / Dale |
RES 316K OHM 1/10W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $6.96000 |
|
RNC50H3163FSBSLVishay / Dale |
RES 316K OHM 1/10W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $6.96000 |
|
RNC50H3163FSRSLVishay / Dale |
RES 316K OHM 1/10W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $6.96000 |
|
RNC50H3243FSBSLVishay / Dale |
RES 324K OHM 1/10W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $6.96000 |