| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-39007, RWR80S |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 3.74 Ohms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 2W |
| Composition: | Wirewound |
| Features: | Military, Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient: | ±50ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 250°C |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | R (0.01%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
RWR80S3R74FMRSLVishay / Dale |
RES 3.74 OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.91200 |
|
![]() |
RNC70J1201DRRE7Vishay / Dale |
ERC-70 1.2K .5% T-9 RNC70J1201DR |
In Stock: 0 $6.62340 |
RWR80S3R74FMBSLVishay / Dale |
RES 3.74 OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.91200 |
|
![]() |
ERC70169R00BEEB500Vishay / Dale |
ERC-70-500 169 .1% T-9 EB E3 |
In Stock: 0 $6.62340 |
![]() |
ERC7053R600BEEB500Vishay / Dale |
ERC-70-500 53.6 .1% T-9 EB E3 |
In Stock: 0 $6.62340 |
RWR80S30R1FRBSLVishay / Dale |
RES 30.1 OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.91200 |
|
RWR80S30R1FRRSLVishay / Dale |
RES 30.1 OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.91200 |
|
![]() |
ERC70332R00BEEB500Vishay / Dale |
ERC-70-500 332 .1% T-9 EB E3 |
In Stock: 0 $6.62340 |
RWR80S30R1FPRSLVishay / Dale |
RES 30.1 OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.91200 |
|
![]() |
ERC7024K900BEEB500Vishay / Dale |
ERC-70-500 24.9K .1% T-9 EB E3 |
In Stock: 0 $6.62340 |