| Type | Description |
|---|---|
| Series: | ERC |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 53.6 Ohms |
| Tolerance: | ±0.1% |
| Power (Watts): | 0.75W, 3/4W |
| Composition: | Metal Film |
| Features: | Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient: | ±25ppm/°C |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 175°C |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
RWR80S30R1FRBSLVishay / Dale |
RES 30.1 OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.91200 |
|
RWR80S30R1FRRSLVishay / Dale |
RES 30.1 OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.91200 |
|
![]() |
ERC70332R00BEEB500Vishay / Dale |
ERC-70-500 332 .1% T-9 EB E3 |
In Stock: 0 $6.62340 |
RWR80S30R1FPRSLVishay / Dale |
RES 30.1 OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.91200 |
|
![]() |
ERC7024K900BEEB500Vishay / Dale |
ERC-70-500 24.9K .1% T-9 EB E3 |
In Stock: 0 $6.62340 |
RWR80S30R1FPBSLVishay / Dale |
RES 30.1 OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.91200 |
|
![]() |
ERC70109K00BEEB500Vishay / Dale |
ERC-70-500 109K .1% T-9 EB E3 |
In Stock: 0 $6.62340 |
![]() |
RNC70J1802DRRE7Vishay / Dale |
ERC-70 18K .5% T-9 RNC70J1802DR |
In Stock: 0 $6.62340 |
RWR80S30R9FRBSLVishay / Dale |
RES 30.9 OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.91200 |
|
![]() |
ERC70124K00BEEB500Vishay / Dale |
ERC-70-500 124K .1% T-9 EB E3 |
In Stock: 0 $6.62340 |