| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-39007, RWR80S |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 3.92 Ohms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 2W |
| Composition: | Wirewound |
| Features: | Military, Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient: | ±50ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 250°C |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | M (1%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
ERC70120R00BEEB500Vishay / Dale |
ERC-70-500 120 .1% T-9 EB E3 |
In Stock: 0 $6.62340 |
RWR80S3R92FRRSLVishay / Dale |
RES 3.92 OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.91200 |
|
![]() |
ERC70597R00BEEB500Vishay / Dale |
ERC-70-500 597 .1% T-9 EB E3 |
In Stock: 0 $6.62340 |
RWR80S3R92FRBSLVishay / Dale |
RES 3.92 OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.91200 |
|
![]() |
ERC70909K00BEEB500Vishay / Dale |
ERC-70-500 909K .1% T-9 EB E3 |
In Stock: 0 $6.62340 |
RWR80S3R92FMBSLVishay / Dale |
RES 3.92 OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.91200 |
|
RWR80S3R74FRRSLVishay / Dale |
RES 3.74 OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.91200 |
|
![]() |
ERC7090K900BEEB500Vishay / Dale |
ERC-70-500 90.9K .1% T-9 EB E3 |
In Stock: 0 $6.62340 |
![]() |
RNC70J1201DRRE6Vishay / Dale |
ERC-70 1.2K .5% T-9 RNC70J1201DR |
In Stock: 0 $6.62340 |
RWR80S3R74FRBSLVishay / Dale |
RES 3.74 OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.91200 |