| Type | Description |
|---|---|
| Series: | ERC |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 49.9 kOhms |
| Tolerance: | ±0.1% |
| Power (Watts): | 0.75W, 3/4W |
| Composition: | Metal Film |
| Features: | Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient: | ±25ppm/°C |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 175°C |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
RWR80S3011FRRSLVishay / Dale |
RES 3.01K OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.91200 |
|
RWR80S3R65FRRSLVishay / Dale |
RES 3.65 OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.91200 |
|
![]() |
ERC7020R000BEEB500Vishay / Dale |
ERC-70-500 20 .1% T-9 EB E3 |
In Stock: 0 $6.62340 |
![]() |
RNC70J6420DRRE7Vishay / Dale |
ERC-70 642 .5% T-9 RNC70J6420DR |
In Stock: 0 $6.62340 |
RWR80S3090FRRSLVishay / Dale |
RES 309 OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.91200 |
|
RWR80S3060FRRSLVishay / Dale |
RES 306 OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.91200 |
|
![]() |
RNC70J6420DRRE8Vishay / Dale |
ERC-70 642 .5% T-9 RNC70J6420DR |
In Stock: 0 $6.62340 |
RWR80S31R6FRRSLVishay / Dale |
RES 31.6 OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.91200 |
|
![]() |
ERC7010R000BEEB500Vishay / Dale |
ERC-70-500 10 .1% T-9 EB E3 |
In Stock: 0 $6.62340 |
RWR80S31R6FRBSLVishay / Dale |
RES 31.6 OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.91200 |