| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-39007, RWR80S |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 31.6 Ohms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 2W |
| Composition: | Wirewound |
| Features: | Military, Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient: | ±20ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 250°C |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | R (0.01%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
RNC70J6420DRRE6Vishay / Dale |
ERC-70 642 .5% T-9 RNC70J6420DR |
In Stock: 0 $6.62340 |
![]() |
RNC70J1802DRRE6Vishay / Dale |
ERC-70 18K .5% T-9 RNC70J1802DR |
In Stock: 0 $6.62340 |
RWR80S3240FRRSLVishay / Dale |
RES 324 OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.91200 |
|
![]() |
RNC70J1802DRRE8Vishay / Dale |
ERC-70 18K .5% T-9 RNC70J1802DR |
In Stock: 0 $6.62340 |
RWR80S3240FRBSLVishay / Dale |
RES 324 OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.91200 |
|
RWR80S3160FRRSLVishay / Dale |
RES 316 OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.91200 |
|
![]() |
ERC702K0000BEEB500Vishay / Dale |
ERC-70-500 2K .1% T-9 EB E3 |
In Stock: 0 $6.62340 |
RWR80S3160FPRSLVishay / Dale |
RES 316 OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.91200 |
|
![]() |
ERC702K0000BEEA500Vishay / Dale |
ERC-70-500 2K .1% T-9 EA E3 |
In Stock: 0 $6.62340 |
![]() |
ERC703K6500BEEB500Vishay / Dale |
ERC-70-500 3.65K .1% T-9 EB E3 |
In Stock: 0 $6.62340 |