| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-39007, RWR80S |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 3.01 kOhms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 2W |
| Composition: | Wirewound |
| Features: | Military, Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient: | ±20ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 250°C |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | P (0.1%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
ERC7049K900BEEB500Vishay / Dale |
ERC-70-500 49.9K .1% T-9 EB E3 |
In Stock: 0 $6.62340 |
RWR80S3011FRRSLVishay / Dale |
RES 3.01K OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.91200 |
|
RWR80S3R65FRRSLVishay / Dale |
RES 3.65 OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.91200 |
|
![]() |
ERC7020R000BEEB500Vishay / Dale |
ERC-70-500 20 .1% T-9 EB E3 |
In Stock: 0 $6.62340 |
![]() |
RNC70J6420DRRE7Vishay / Dale |
ERC-70 642 .5% T-9 RNC70J6420DR |
In Stock: 0 $6.62340 |
RWR80S3090FRRSLVishay / Dale |
RES 309 OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.91200 |
|
RWR80S3060FRRSLVishay / Dale |
RES 306 OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.91200 |
|
![]() |
RNC70J6420DRRE8Vishay / Dale |
ERC-70 642 .5% T-9 RNC70J6420DR |
In Stock: 0 $6.62340 |
RWR80S31R6FRRSLVishay / Dale |
RES 31.6 OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.91200 |
|
![]() |
ERC7010R000BEEB500Vishay / Dale |
ERC-70-500 10 .1% T-9 EB E3 |
In Stock: 0 $6.62340 |