| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-55182/03, RNC60 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 15 Ohms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 0.25W, 1/4W |
| Composition: | Metal Film |
| Features: | Military, Moisture Resistant, Weldable |
| Temperature Coefficient: | ±25ppm/°C |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 175°C |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | P (0.1%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
RNC60J15R0FRB14Vishay / Dale |
ERC-55-200 15 1% T-9 RNC60J15R0F |
In Stock: 0 $6.46400 |
![]() |
RNC60J15R0FMB14Vishay / Dale |
ERC-55-200 15 1% T-9 RNC60J15R0F |
In Stock: 0 $6.46400 |
![]() |
ERC5010R100DHEK500Vishay / Dale |
ERC-50-500 10.1 .5% T-2 EK E3 |
In Stock: 0 $6.46400 |
![]() |
ERC5011R500DHEK500Vishay / Dale |
ERC-50-500 11.5 .5% T-2 EK E3 |
In Stock: 0 $6.46400 |
![]() |
ERC5018R000DHEK500Vishay / Dale |
ERC-50-500 18 .5% T-2 EK E3 |
In Stock: 0 $6.46400 |
![]() |
ERC5010R000DHEK500Vishay / Dale |
ERC-50-500 10 .5% T-2 EK E3 |
In Stock: 0 $6.46400 |
![]() |
ERC5511R000FEEK600Vishay / Dale |
ERC-55-600 11 1% T-9 EK E3 |
In Stock: 0 $6.46400 |
![]() |
ERC5510R000FEEK600Vishay / Dale |
ERC-55-600 10 1% T-9 EK E3 |
In Stock: 0 $6.46400 |
![]() |
ERC5514R300FEEK600Vishay / Dale |
ERC-55-600 14.3 1% T-9 EK E3 |
In Stock: 0 $6.46400 |
![]() |
ERC5514R700FEEK600Vishay / Dale |
ERC-55-600 14.7 1% T-9 EK E3 |
In Stock: 0 $6.46400 |